Co s dětmi dělat na masopust? Tipy z knihy Činnosti ke svátkům a tradicím!
- 1. Úvod
- 2. Maska, masopustní kouzlení, karneval
3 dny před Popeleční středou (14. února) se můžeme těšit na třídenní lidový svátek - masopust. Jeho vrcholem je masopustní průvod, který připadá na úterý 13. února. Co můžeme s dětmi na masopust podniknout? Načerpejte inspiraci v článku!
Původ svátku
Masopust není původem křesťanský svátek, církev jej však do svého kalendáře zařadila. Termín masopustu se každý rok mění, protože je stejně jako ostatní pohyblivé svátky určován podle data Velikonoc. Jedná se o období od Tří králů až do začátku postní doby, jako vlastní masopust jsou pak vnímány poslední tři dny před Popeleční středou, tj. neděle, pondělí a úterý. Charakteristické jsou pro něj zábavy, hojnost jídla a veselé průvody v maskách. Na Moravě se nazývá také fašank či ostatky.
Průvody maškar jsou dodnes živou tradicí. Na rozdíl od minulosti se jich zúčastňují i ženy a děti, které se často podílejí na výrobě masek. Někde se pořádají dětské karnevaly nebo masopustní veselice s bohatým programem. Zajímavostí je, že termín masopustu se posouvá tak, aby se zábava konala o víkendu, když lidé mají volno. Podobné oslavy se už většinou neřídí církevním kalendářem. Mezi všeobecně rozšířené a prokazatelně staré masky patří medvědář s medvědem, náročnou maskou z kožešiny, ze slámy nebo i z hrachoviny. Klisnu, masku představující kobylu, tvořili většinou dva muži pomocí plachty, kterou si přehodili přes sebe, a jeden si nasadil koňskou hlavu. V průvodech nechyběly ani masky zvířecí, Žid, bába s nůší či nevěsta. Poměrně pracnou maskou je pohřebenář neboli slamák, pestrý Masopust, laufr či Turek. V mnoha průvodech se najdou i kominík, ras, smrtka, hudebníci. Masopustní průvody se v podobě velkolepých karnevalů konají nejen v celé Evropě, ale i na obou amerických kontinentech. Ostatně slovo masopust znamená totéž jako latinské carnevale (carne = maso, vale = sbohem).
Jak téma svátku využít v MŠ
Protože je venku nevlídno, radši s dětmi utíkáme do tepla a trávíme čas ve třídě. Hračky se ale brzy okoukají, a tak přichází čas na co nejvíc jiných podnětů a činností. Zkuste ty naše tematicky provázané s masopustem.
RANNÍ RITUÁL – POZDRAVENÍ S POHYBEM
Ráno se dětmi pozdravíme, pak se všichni chytneme za ruce a začneme recitovat:
Drž mě, drž mě, drž mě – pusť! (držíme se za ruce, na „pusť“ se pustíme a dáme ruce nad hlavu)
Máme tady masopust. (tleskáme)
My se maškar nebojíme, (šklebíme se)
my se s nimi roztočíme, (chytíme se za ruce, roztočíme kruh)
točíme se, točíme se – stát! (točíme se, můžeme zopakovat více než 2x, zastavíme se)
Na co si dnes budem hrát? (sedneme si na zem)
Tento rituál nás může provázet po celý čas masopustu. Po usednutí následuje domluva, co dnes budeme dělat, co nás čeká. Co třeba na masky? V kruhu může pokračovat následující diskuse.
Na pokračování aktivity a na další činnosti se podívejte na další stránce!
V článku jsou použity ukázky z publikace Činnosti ke svátkům a tradicím v předškolním vzdělávání: Od jara do léta od kolektivu autorek: Zuzany Kupcové, Hany Nádvorníkové, Veroniky Růžičkové, Evy Svobodové a Aleny Vondruškové.
Lahůdky z e-shopu:
![]() | ![]() | ![]() |
96 úžasných aktivit - výhodný balíček | Činnosti ke svátkům a tradicím v předškolním vzdělávání | 100 úžasných aktivit - výhodný balíček |