Jak nastavit pravidla ve třídě, aby vyhovovala opravdu všem?

Jak nastavit pravidla ve třídě, aby vyhovovala opravdu všem?
Odborníci na třídní management z celého světa se shodují na tom, že pravidla ve třídě jsou nejdůležitějším nástrojem třídního managementu sloužícím k nastolení pořádku ve třídě. Ale jak je nastavit, aby vyhovovala všem? Dozvíte se v článku!


Pravidla ve třídě se žáci učí podobně jako angličtinu a matematiku. Proto nejde v první řadě o jejich stanovení, ale spíše o to, aby se ve třídě udržovala atraktivním způsobem. Vzhledem k tomu, že pravidla ve třídě omezují individuální stupeň svobody jednotlivce, je přirozené, že je žáci vnímají skepticky, nebo je dokonce odmítají. Proto musí vyučující udržovat ve třídě rozhovor o pravidlech pozitivním způsobem. Z tohoto důvodu jsou pravidla ve třídě vždy projektem, který přetrvává během celého školního období – a to od mateřské školy až po poslední třídu ve škole.

 

Maximální propojení všech aspektů pravidel ve třídě se zkušenostmi žáků

Někteří starší žáci reagují panicky a s odporem už jen na slova pravidla ve třídě. Obávají se, že by se museli podřídit svému učiteli a že by ztratili veškerá práva. Často si také myslí, že jsou jediní na světě, kdo musí dodržovat pravidla, zatímco všichni ostatní si mohou dělat, co se jim zachce. Souvisí to také s tím, že snaha o autonomii je během puberty mimořádně silná a žáci v tomto věku chtějí spolurozhodovat. Kromě toho mají pravidla, řád a dodržování disciplíny v mnoha společnostech (a především v Německu) špatnou image a jejich význam pro vytváření vztahů neuznávají ani mnozí rodiče. Je zřejmé, že potom tyto hodnoty nedokážou zprostředkovat svým dětem, což práci učitele značně komplikuje.

 


Pro položení následujících otázek jsou vhodné rozhovory nebo práce s žáky v malých skupinkách:


1. Proč jsou pravidla ve třídě důležitá?

• Představ si, že by ve fotbale neexistovala pravidla. Co by se potom dělo?

• Představ si, že by tě při gólu v pokutovém území ošklivě faulovali, ale neexistovala by žádná pravidla.

• Představ si, že o tobě tvoje kamarádky za tvými zády ošklivě mluví a tvrdí věci, které vůbec nejsou pravda – a že to dokonce zveřejní na internetu. Jak by se ti líbilo, kdybychom neměli žádná pravidla, která by to zakazovala, a kdyby se nikdo nestaral o vyřešení bezpráví, které se ti přihodilo?

 


2. Proč je důležité pozorně dbát na dodržování pravidel ve třídě a vyžadovat to?

• Víš, že ve fotbale existují pravidla; a teď si, prosím, představ, že by se během nějakého fotbalového zápasu rozhodčí vůbec nedíval, co se děje na hrací ploše. Potkal by u postranní čáry nějakého kamaráda a začal by se s ním bavit. Mezitím však hra pokračuje. Tebe na pokutovém území faulují, rozhodčí se ale vůbec nedíval. Co si myslíš o takovém chování rozhodčího? Co myslíš, budou hráči, jakmile si chování rozhodčího všimnou, dodržovat pravidla více, nebo méně? Proč? Myslíš, že by se mělo dodržování pravidel kontrolovat? Zdůvodni, prosím, svůj názor.

• V jedné daleké zemi byly zavedeny dopravní předpisy. Představ si ale, že by tam nebyla žádná policie, vlastně vůbec nikdo, kdo by dbal na to, aby se předpisy dodržovaly. Co myslíš, jaké by to mělo následky? Co myslíš, že se stane, když se v nějaké zemi (ve škole) určí pravidla, která však nikdo nedodržuje? Předpokládejme, že bys byl v této zemi vládcem. Co bys udělal?

• Předpokládejme, že by tě prezident policejního sboru města požádal, abys mu poradil, protože v jeho městě skoro nikdo nedodržuje pravidla. Co bys mu poradil, aby se změnilo?

• Jaký z toho máš užitek, když učitel ve třídě zajišťuje, aby všichni dodržovali dohodnutá pravidla? Co by se stalo, kdyby se tvůj učitel nestaral o to, jestli všichni dodržují pravidla? Jak by ses potom cítil?

 


3. Proč je důležité, aby po porušení pravidel následovaly sankce?

• Ve fotbale existují pravidla, která určují, v jakých případech dostane hráč červenou kartu. Představ si, že hráč dostane po ošklivém faulu červenou kartu – může však pokračovat ve hře, jako by se nic nestalo. Jaké následky by to mělo pro další průběh hry? Jaký je na to tvůj názor? Bylo by to podle tebe v pořádku?

• Existují zákony, které předepisují, že se nesmí brát majetek jiným osobám. Představ si, že by ti zloděj ukradl tvůj nový smartphone. Policista by zloděje chytil. Nemusí ti však telefon vrátit a nedostane ani žádný trest. Jak by se ti to líbilo? Jaký smysl mají tresty z tvého pohledu?

• Existují zákony, které předepisují, že je zakázané ubližovat na zdraví. Představ si, že by cestou z diskotéky byla napadená tvoje kamarádka a že by jí ukradli všechny peníze. Policie by pachatele chytila. Nebude však potrestán, nemusí peníze vrátit a nic se nestane. Jak by se ti to líbilo? Předpokládejme, že bys mohl určit, jaké následky musí pachatel snášet. Jak bys je určil? Co myslíš, proč jsou tresty důležité? Co by se stalo, kdyby tresty neexistovaly?

 

 

Správně nastavená pravidla ve třídě jsou základem pro kvalitní výuku.


 

Samozřejmě se nabízí, aby žáci svoje vyhotovené výsledky s popsanými výhodami a smyslem pravidel vyvěsili na viditelném místě ve třídě, aby si je vyfotografovali a snímky ukázali rodičům. Na následujícím rodičovském sdružení se na to mohou učitelé odvolat a promluvit si o pravidlech s rodiči, ale především mohou vyjádřit svůj obdiv a ocenit výsledky vypracované žáky. Jde také současně o diskrétní intervenci do domácího prostředí žáků, protože učitel přitom hodnotí, jaká mají pravidla význam i pro rodiče jeho žáků.


Je možné, že rodiče v takovém kontextu poprvé rozpoznají mimořádný význam pravidel a objeví svůj vlastní postoj k nim. Předpokladem je, že se to uskuteční v atmosféře ocenění a uznání. Učitel dá tímto jednáním rodičům dodatečně nepřímým způsobem pokyny k tomu, jak je možné mimořádně dobře podpořit dodržování pravidel – totiž podporou a oceněním místo trestů a kritiky, jak si mnozí rodiče myslí, protože nemají potřebné znalosti o této problematice.


Text pochází z publikace Učitel a práce se třídou. Autorem je Christoph Eichhorn. Redakčně upraveno a zkráceno.

 

 

Inspirace pro Váš nákup:

Učitel a práce se třídouOtevřená komunikace a řešení problémů ve třídě Ediční řada Management třídy

Konflikty ve škole

Cílem publikace Otevřená komunikace a řešení problémů je představit možnosti, jak lze na konflikt nahlížet, jak s ním…

Charakteristika vývoje dítěte s SVP v předškolním věku - deficity dílčích funkcí

U dětí předškolního věku můžeme zaznamenávat některé projevy, deficity, které mohou být rizikovými faktory z hlediska…

Příprava předškoláka na čtení

Dítě má při čtení za úkol správně přiřadit odpovídající hlásku k přečtenému písmenu, to vše v rychlém sledu za sebou.…

Výtvarné činnosti pro předškoláky a mladší školáky, aneb 3x žába

Jaro je obdobím probouzení přírody po dlouhém zimním odpočinku. Ze zimního spánku se probouzejí i žáby, důležitá a zároveň…

Zápis krok za krokem: jak na spolupráci mezi MŠ a ZŠ?

Zápis do základních škol se blíží, a tak vám přinášíme praktické doporučení pro efektivní komunikaci mezi mateřskou a základní…

Tipy na jednoduché výrobky s předškoláky a mladšími školáky

Přinášíme vám praktické tipy na jednoduché výrobky, jimiž zabavíte předškoláky a mladší školáky. Inspirujte se v článku!…

Jak na otevřenou a nenásilnou komunikaci ve třídě?

Komunikace je jednou z nejtěžších disciplín, kterou se učitel musí naučit. Ale jak na to? Inspirujte se postřehy z knihy…

Vývoj exekutivních funkcí u dětí - jak se rodí vnímání?

Kdy a jak se u dětí vyvíjí pozornost? Nahlédněte do problematiky s profesionálkou prof. Marií Vágnerovou!

Aktuální situace v Raabe v souvislosti s koronavirem

I my v Raabe vnímáme kritickou situaci ve společnosti, proto se snažíme přizpůsobit nabídku a prodej stávající situaci.…

Nejčastější dotazy rodičů při odkladech školní docházky: co se vyplatí vědět?

Učitelky mateřských škol v současnosti zaznamenávají, že současní rodiče budoucích prvňáčků se o problematiku školní…

Jak ve škole pracovat s chybou?

Nedávno internet obletěl obrázek z nástěnky jisté paní učitelky, která motivovala děti tím, že na něm ukázala, že chyba…

Jaké dovednosti souvisejí s rozvojem řeči předškoláka?

Existuje velká souvislost mezi úrovní řeči a hrubé i jemné motoriky a dalšími dovednostmi. Logoped či klinický…

E-book ke stažení zdarma: Jarní inspirace v mateřské škole!

Přestože máme venku ještě zimu, rozhodně není předčasné přemýšlet nad jarně laděnými aktivitami pro předškoláky. Proto jsme…

Nácvik čtenářské gramotnosti podle věku aneb Naučte děti milovat knihy!

Podle některých průzkumů dopadají české děti v testech čtenářské gramotnosti stále hůře. Pojďme to změnit! Přinášíme…

Riziko učitelské profese: stres. Jak ho zvládnout během pracovní doby?

Podle nejrůznějších průzkumů je učitelské povolání jedním z nejvíce stresujících, a to kvůli řadě faktorů. Způsoby…

Zveme vás na konferenci Škola jako místo setkávání 2020

ZMĚNA DATA KONÁNÍ! Akci "Škola jako místo setkávání" navštěvujeme každý rok. Přidejte se letos i vy! Dovolujeme si vás…

Co s dětmi dělat na masopust? Tipy z knihy Činnosti ke svátkům a tradicím!

3 dny před Popeleční středou (14. února) se můžeme těšit na třídenní lidový svátek - masopust. Jeho vrcholem je masopustní…

Zimní královna a další aktivity pro předškoláky v zimě!

Zima, jedno ze čtyř ročních období, je dobou, kdy se vyskytuje mráz a sníh, který nás nikdy nepřestane udivovat. Vše…

Roční období - aktivity ve školce

Práce v mateřské škole je náročná a vyžaduje mnoho inspirace. Ale kde ji brát? V našich článcích Vám pokaždé…

E-book ke stažení zdarma: tipy pro práci s žákem s SVP!

Náš v pořadí třetí e-book se zaměřuje na integraci žáka s SVP. Dočtete se řadu praktických tipů a rad k výuce…

Jdete s dětmi na exkurzi? Tipy, jak to zvládnout na jedničku

Chození s dětmi ven je důležité pro rozšiřování jejich obzorů. Tipy, na co pamatovat a co nezapomenout v případě,…

Počítáme s předškoláky: předmatematické aktivity, které budou děti bavit

Předškoláci mají skvělou možnost poznávat svět matematiky prostřednictvím hry a zábavy - tak by to mělo být. Jaké aktivity…

Vztah a pomoc namísto trestů jako metoda skvělého učitele

Klíčem pro správnou výuku žáků je vhodná komunikace. Ale jak na ni? A jak na ni v případě, že je s žákem těžké…

Přejeme Veselé Vánoce, aneb Co jste o Vánocích možná nevěděli!

Štědrý den už pomalu klepe na dveře a my se už moc těšíme! Ve vánočně laděném článku Vám přinášíme několik informací…

Komunikace mezi učitelem a žáky - jak na ni?

Ze všech stran slýcháme, jak je komunikace důležitá. Tím spíš ve škole. Žáci by samozřejmě měli komunikovat slušně a s respektem…

Táhněme za jeden provaz! Zveme Vás na konferenci Raabe 2020

6. května 2020 proběhne v Praze každoroční konference Nakladatelství Raabe. Tentokrát se zaměříme na týmovou spolupráci…

Naučte žáky tvořivé práci s textem!

Kreativita, sociální a emoční inteligence jsou dnes důležitými a v praxi široce uplatnitelnými schopnostmi.…

Tipy na aktivity s předškoláky - tajuplný ostrov

Vstupte spolu s autorkami publikace Aktivity pro dobrodruhy - Tajuplný ostrov na palubu našeho pirátského škuneru a vyzkoušejte…

Zimní e-book 2019 ke stažení zdarma: inspirujte se na vánoční besídku!

Představujeme již druhý e-book, tentokrát se zimní tematikou, do nějž jsme pro Vás poskládali zajímavé články s mořem…

Aktivita nejen k 17. listopadu: Sedm přikázání s využitím Orwellovy Farmy zvířat

17. listopad je nejen Mezinárodním dnem studenstva, ale rovněž Dnem boje za svobodu a demokracii. Připomínat si Sametovou…

Vaše ocenění

aktuality e-mailem

AKTUALITY
do e-mailu
ZDARMA

Odborné články a pozvánky na konference nebo semináře, nové informace o našich projektech.


Přihlášením k odběru souhlasíte se zpracováním os. údajů dle zákona. 

Napište nám

Napište tento kód: 0063

Volejte284 028 940
Zobrazuji stranu 1 z 7
Starší článkyPoslední stránka