Jemná motorika – co by mělo umět předškolní dítě?
- 1. Jemná motorika – co by mělo umět předškolní dítě?
- 2. Co by dítě mělo z jemné motoriky zvládat
- 3. Jemná motorika a každodenní činnosti
Jemnou motorikou se rozumí pohyby ruky, uchopování a manipulace s drobnými předměty (Vítková, 2003). Je řízena aktivitou drobných svalů rukou, úst a očí a nejrychleji se rozvíjí v raném dětství, ale zdokonaluje se až do dospělosti (Volemanová, 2016).
Co všechno jemná motorika zahrnuje?
— grafomotoriku – pohybová aktivita při grafických činnostech;
— logomotoriku – pohybová aktivita mluvních orgánů při artikulované řeči;
— mimiku – pohybová aktivita obličeje;
— oromotoriku – pohyby dutiny ústní;
— vizuomotoriku – pohybové aktivity se zpětnou zrakovou vazbou.
Vývoj jemné motoriky
Vývoj jemné motoriky ruky je předcházen vývojem vidění, to znamená, že dítě se nejdříve naučí dívat a zkoumat předměty očima, až poté začne zkoumat rukama. Díky asymetrickému tonickému šíjovému reflexu cvičí dítě první koordinaci ruka–oko. Nejdříve se dítě dívá na svoje ruce nevědomě, ale ve 12. týdnu dítě už dobře zaostří zrak na svoje ruce a sleduje předměty i přes pomyslnou osu těla. Uchopování předmětů se hodně zlepší po vyhasnutí palmárního reflexu (Volemanová, 2016).
Věděli jste, že: Palmární reflex je úchopový reflex, který se objevuje v 11. týdnu těhotenství, je plně přítomen při narození, okolo 2. – 3. měsíce života, dochází k jeho útlumu. Ve 36. týdnu je nahrazen klešťovým úchopem. Pokud přetrvává po 4. – 5. měsíci života bude bránit v manuální zručnosti a manipulační činnosti. Je jedním ze skupiny reflexů, které ovlivňují rukopis, řeč a artikulaci. |
Na to, co by konkrétně mělo dítě v kterém věku z jemné motoriky zvládat, najdete na následující stránce!