Magazín

EDU Staňkov: Konference učitelů pro učitele potřetí!
Letos proběhne již 3. ročník otevřené vzdělávací akce “učitelů pro učitele” EDU Staňkov, kde se sejdou pedagogové z mateřských, základních škol i gymnázií. Ve Staňkově (kuk na mapu) mohou získat formou volitelných workshopů praktické a inspirativní návody z různých oblastí výuky.Vše začalo v roce 2017, kdy se členové Google…
více
Mapování potřeb školské praxe
Vážíme si vás, našich zákazníků, a protože chceme nabídnout jen to nejlepší a užitečné, rádi bychom se vás zeptali, jak jste spokojeni s publikacemi Raabe a která témata v oblasti školství a vzdělávání vás nejvíce zajímají.
více
Vyzkoušeno: pracovní sešity pro školáky s SPU
96 úžasných aktivit pro žáky s SPU - to jsou oranžové pracovní sešity pro školáky 1. - 3. ročníku. Ihned po uvedení se staly hitem. Recenzi na dva sešity z ediční řady pro Nakladatelství Raabe sepsala Lucie Šmídová a Vy si ji můžete přečíst v tomto článku!
více
Co s dětmi dělat na masopust? Tipy z knihy Činnosti ke svátkům a tradicím!
3 dny před Popeleční středou (14. února) se můžeme těšit na třídenní lidový svátek - masopust. Jeho vrcholem je masopustní průvod, který připadá na úterý 13. února. Co můžeme s dětmi na masopust podniknout? Načerpejte inspiraci v článku!
více
Jaké zaměstnání je to pravé? S rozhodováním může pomoci teorie RIASEC
Pomalu, ale jistě se blíží přijímací zkoušky na střední školy, ale někteří žáci ještě nevědí jistě, jakým směrem se ubírat, a tak otázka „Jaké zaměstnání je pro mě to nejlepší?“ je možná jedna z mnoha, které jim teď často víří hlavou. Naštěstí existují různé dotazníky a cvičení na zmapování karierní orientace…
více
Jak vést kvalitní (nejen) poradenský rozhovor? Praktické tipy!
Jak vést dobrý rozhovor? Jak žákovi pomoci s výběrem povolání? A jak obojí skloubit? V článku přinášíme konkrétní rady a tipy, jak vést úspěšný a kvalitní rozhovor, které lze využít nejen jako kariérový poradce při určování profesní orientace žáka, ale i jako běžný učitel. Ukázka pochází z připravované…
více
Recenze: Taneční činnosti v předškolním vzdělávání
Máme pro Vás recenzi naší novinky Taneční činnosti v předškolním vzdělávání, kterou pro nás napsala maminka a učitelka MŠ Veronika Škopková.
více
Recenze: Knihrátky s námořnickou pohádkou
Přečtěte si recenzi od Lenky Štveráčkové na publikaci Nakladatelství Raabe Knihrátky s námořnickou pohádkou, kterou napsaly Lenka Špirochová a Hana H. Vatalová!
více
Hrajeme si ve školce: Na Tři krále a s netradičními pomůckami
Inspirujte se aktivitami pro předškoláky! V článku najdete hry s novoročními zvyky (Tři králové) a netradičními pomůckami (Ponožková, Lékařské špachtle). Nezapomeňte prolistovat jednotlivé kapitoly v přehledu vpravo pod obrázkem!
více
Přejeme Veselé Vánoce, aneb Co jste o Vánocích možná nevěděli!
Štědrý den už pomalu klepe na dveře a my se už moc těšíme! V nejnovějším vánočně laděném článku Vám přinášíme několik informací o Vánocích z publikace Činnosti ke svátkům a tradicím v předškolním vzdělávání: od podzimu do zimy, které jste možná nevěděli!
více
Zimní královna a další aktivity pro předškoláky v zimě!
Zima, jedno ze čtyř ročních období, je dobou, kdy se vyskytuje mráz a sníh, který nás nikdy nepřestane udivovat. Vše je přikryté bílou peřinou z vloček, které se třpytí, ale i studí. Na rybnících se tvoří led pro bruslení, zamrzlé kapky vytvářejí rampouchy i ledové obrazce na okenních sklech. Takové…
více
Co je podporující hodnocení žáků a jak na něj?
Pedagog učící moderně nemá rád písemky. Mnohem raději má podporující hodnocení! Co to je a jak na něj, Vám poradí Robert Čapek v tomto článku, inspirovaném jeho publikací Líný učitel: Cesta pedagogického hrdiny!
více
O lidských právech od mateřské školky
10. prosince slavíme Mezinárodní den lidských práv. Přečtěte si, jak o nich mluvit s dětmi a inspirujte se publikací Objevujeme s dětmi kulturu a společnost z ediční řady Rozvíjíme dítě v jednotlivých oblastech předškolního vzdělávání.
více
Jak na tanec od útlého věku? Držte se těchto pravidel!
Pohybové aktivity jsou vhodné pro rozvíjení řečových dovedností, rozvoj hrubé motoriky souvisí s úrovní získaných dovedností motoriky jemné. I proto je velmi vhodné zařazovat je mezi aktivity s předškolními dětmi. Chcete inspiraci? Nápady na pohybové činnosti včetně hudebního doprovodu najdete v článku…
více
Recenze: Snění na polštáři - praktické náměty na tvořivé a dramatické činnosti v MŠ
Nakladatelství Raabe na podzim 2018 vydalo novinku pro pedagogy mateřských škol s názvem Snění na polštáři. Publikace obsahuje inspirativní tematické celky, které jsou zaměřené na oblasti tvořivé dramatiky v mateřské škole a ihned se stala jedním z našich bestsellerů. Na webu Kritiky.cz se dokonce objevila…
více
Činnosti a aktivity na Mikuláše
Přinášíme Vám skvělé nápady a náměty na rozvíjející činnosti pro děti předškolního i mladšího školního věku, které se tematicky skvěle hodí do období kolem Mikuláše. Ukázka pochází z publikace Činnosti ke svátkům a tradicím v předškolním vzdělávání. Autorkami jsou Zuzana Kupcová, Hana Nádvorníková,…
více
Jak správně diagnostikovat žáka?
Všichni, kdo pracují s dětmi, se nevyhnou jejich pozorování a následnému hodnocení. Zvláště to platí pro učitele. Bez toho by těžko mohli volit vhodné výchovné postupy. Ale jak na to? Poradí Vám článek inspirovaný publikací Vybrané problémy na 1. stupni ZŠ a pedagogická diagnostika.
více
Jak profesně nevyhořet? Pomůže Vám dodržování těchto šesti bodů!
Pro výkon učitelského povolání, které je nepochybně jednou z nejrizikovějších profesí vzhledem k vyhoření, je důležité si udržovat fyzické a psychické zdraví. Syndrom vyhoření je pojem, který je v poslední době čím dál častěji skloňován. Velmi často je zmiňován v souvislosti s profesí učitele,…
více
Děti jako svědci domácího násilí – co s tím jako (třídní) učitel?
I když bychom si jistě přáli, aby se k sobě všichni lidé chovali vždy příkladně a s respektem, ve skutečnosti mají některé mezilidské vztahy k ideálu daleko. Některé rodiny nefungují zrovna dobře a v některých dokonce dochází k jevu velmi vážnému - domácímu násilí. Dochází-li k násilí,…
více
Jak vybrat vhodné písně pro předškoláky?
Asi není žádné překvapení, že zdaleka ne každá píseň je vhodná k učení ve školce, škole nebo doma. Jaké písně určitě nezařazovat a jaké písně naopak vybírat pro práci s dětmi, se dozvíte v tomto článku s ukázkou z publikace Hudební činnosti v předškolním vzdělávání od autorky Marie Liškové.…
více
Uvedení asistenta do chodu mateřské školy - jak na to?
Podle statistik ministerstva školství jen mezi lety 2016 a 2017 vzrostl počet asistentů pedagoga v mateřských školách o vice než čtvrtinu – v září 2016 pracovalo v mateřských školách v ČR 2298 asistentů pedagoga, o rok později, v září 2017, už to bylo 2963 asistentů pedagoga. Tento…
více
Recenze publikace: Činnosti k rozvíjení přírodovědné gramotnosti v předškolním vzdělávání
Publikace Činnosti k rozvíjení přírodovědné gramotnosti v předškolním vzdělávání od Kateřiny Jančaříkové byla nominována Pedagogickou fakultou PedFUK jako publikace s nejhodnotnějším pedagogickým výstupem za rok 2017. Recenzi na publikaci napsala Lenka Kolářová, DiS. Pracujete s publikací? Líbí se Vám?…
více
Hodnocení žáků s SVP
Hodnocení výsledků vzdělávání žáků v jednotlivých předmětech je vždy náročné, u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných to platí dvojnásob. Vždy je dobré řídit se některými zásadami, které si dopředu stanovíme. Jak na to, zjistíte v našem článku inspirovaným publikací Školák se speciálními…
více
Jak na vztahy ve třídě očima třídního učitele
Školní třída představuje specifickou skupinou dětí (případně dospívajících), která činnost pedagoga doprovází každý den. V každém věku se navíc třídní kolektiv projevuje jinak. Jak jako učitel zvládat každý třídní kolektiv se dozvíte v článku. Text pochází z publikace Vztahy a nástrahy ve školní třídě.…
více
Líný učitel 2: Jak učí Líný učitel aneb Cesta pedagogického hrdiny
Kdo by neznal Líného učitele. Takto nazvaná kniha Roberta Čapka s podtitulem "Jak učit dobře a efektivně" vtrhla na český trh jako velká voda, okamžitě vzbudila diskusi a získala řadu fanoušků. Proto máme v Nakladatelství Raabe radost, že můžeme tento podzim potěšit čtenáře pokračováním tohoto bestselleru,…
více
Rozhovor s lékařem Peterem Minárikem: "O vánočních svátcích nehubněte, úplně stačí, když nepřiberete!"
Jaká jsou stravovací specifika diabetiků a jak vypadá dieta při onemocnění žlučníku a slinivky: to jsou dvě témata nových knih známého gastroenterologa Petera Minárika. Na co jsme se ho vyptali? Přečtěte si rozhovor!
více
Mateřská a základní škola: Jak spolupracovat a efektivně komunikovat?
Spolupráce mateřské a základní školy by měla být přirozenou součástí preprimárního a primárního vzdělávání a provázanost rámcových programů pro předškolní a základní vzdělávání by měla být jasně určena. Jak co nejvíce zefektivnit vzájemnou spolupráci uvádíme v článku, který vychází z publikace…
více
Nakladatelství Raabe podporuje "Týden pro inkluzi"
Zajímá Vás inkluze a inkluzivní vzdělávání? Pak Vás potěší informace, že ve dnech 22. - 28. října 2018 proběhne kampaň "Týden pro inkluzi". Nakladatelství Raabe se akce rozhodlo rovněž zúčastnit. Jak? Dozvíte se v článku!
více
Nakladatelství Raabe se chystá na Festival dětské psychologie!
Přemýšlíte, jak řešit každodenní výchovné situace se svými dětmi? Pochybujete někdy o svých výchovných metodách a občas se cítíte z výchovy trochu "unavení"? Nebo Vás zkrátka jen zajímá dětská psychologie? Pokud jste alespoň jednou odpověděli "ano", navštivte 10. listopadu Festival dětské psychologie!
více
Jak nakládat s odpady ve školních jídelnách? Manuál poradí, jak na to
Zodpovědností vedoucích pracovníků ve školních jídelnách je i to, aby jídelna nebyla vystavena z hlediska nakládání s odpady případným sankcím ze strany kontrolních orgánů. Ale jak na to? Pomoc všem, kteří si nejsou jisti, jak správně nakládat s odpady ve své školní jídelně, nabízí publikace Nakládání…
více
Alternativní přístupy ve výchově a odklady školní docházky. Jak spolu souvisí?
V článku se zaměříme na citlivá a komplikovaná místa dnešní doby, která souvisí se školní zralostí a nástupem školní docházky. Negativní aspekty pro Vás na následujících řádcích shrnuje Irena Příkazská, autorka jedné z kapitol v publikaci Školní zralost a odklady školní docházky.
více
Jak vyjednávat s rodiči problémových žáků?
Učitel učí a vychovává. To si myslíme všichni, ale je to opravdu tak? Vykonává učitel pouze tyto činnosti? Nikoli! Spektrum učitelských rolí je mnohem pestřejší. Jednou z učitelových povinností je i komunikovat s rodiči žáka. To bývá obzvlášť v dnešní době mnohem větší oříšek, než si poradit s problémovým…
více
Dožínky v mateřské škole: podzimní aktivity pro předškoláky
Co s předškoláky během podzimních měsíců poradí náš článek s ukázkou z publikace "Čtyři roční období - Podzim". Autorkou tematického bloku je Markéta Kubecová.
více
Líný učitel: Zaměření na praxi
Článek z Publikace Líný učitel: jak učit dobře a efektivně od Roberta Čapka se tentokrát věnuje skutečně užitečnému tématu: jak by podle něj měl vypadat výkon pedagoga v praxi! Staňte se skvělým učitelem s minimální námahou!
více
Metody práce s rýmy a obrázky, které předškoláka budou bavit
Jaké aktivity děti správným způsobem rozmluví? Jak děti bavit a zároveň s nimi řeč trénovat? A co všechno lze podniknout s obyčejným obrázkem? Přečtěte si nový článek inspirovaný publikací Činnosti k rozvoji řečových dovedností v předškolním vzdělávání, jejíž autorkou je Marta Kryčová!
více
Líný učitel: Třídní klima jako cesta i cíl
V dalším článku z Líného učitele od Roberta Čapka je v centru pozornosti tzv. třídní klima. Jako vždy přinášíme i rady, jak třídní klima ovlivňovat a zlepšovat. Jste Líným učitelem i Vy?
více
Jak učit cizí jazyk žáky se specifickými poruchami učení a chování?
Znalost cizích jazyků se stává naléhavou potřebou takřka pro celou společnost. Proto je výuka cizích jazyků jednou z priorit vzdělávání. V současné době je výuka cizích jazyků v základním vzdělávání povinná od třetího ročníku, a tím se dotýká i žáků se SPUCH. Ale jak na to? Poradíme Vám v článku!…
více
Praktické tipy, jak pomoci předškolákovi s ADHD
Jak pomoci dítěti s ADHD? To je téma, kterému se věnuje jedna z kategorií pracovních sešitů KuliFerda. Přečtěte si praktické rady a tipy, jak na komunikaci s dítětem s ADHD! Článek je zaměřený zejména na předškoláky, nicméně lze vztáhnout i na školáky.
více
Jak učit předškoláky čtenářské gramotnosti?
V článku Vám přinášíme ukázku z naší novinky Knihrátky s Námořnickou pohádkou, kterou sepsala Ljuba Štíplová. Autorky publikace Lenka Špirochová a Hana H. Vatalová všech 50 aktivit vyzkoušelo s dětmi v mateřské škole a následně je uspořádaly do přehledného bloku. Publikace tak nabízí osvědčené…
více
Líný učitel: Soft skills
V další ukázce z publikace Líný učitel: Jak učit dobře a efektivně vysvětluje Robert Čapek pojem "soft skills" a jeho důležitost v budoucím profesním životě dětí. Posilujete soft skills žáků i Vy?
více
Letní prázdninová akce pro lékaře
Léto přeje lékařům. Ti nyní mohou v Nakladatelství Raabe pořídit ediční řady Diferenciální diagnostika a Rehabilitační a fyzikální terapie se slevou -30 %! Registrovaným uživatelům navíc odečteme dalších 5% z celkové ceny. Lékaři, využijte této neuvěřitelné slevy, pořiďte si kompletní ediční řady a ušetřete…
více
Tři špetky evoluce aneb Co potřebujeme k tomu, abychom byli v práci šťastní?
Motivovaný zaměstnanec bývá dobrý zaměstnanec. Jenže jak zaměstnance motivovat? A jak na pracovní motivaci ve školství? Jiří Bréda se v našem novém článku zamýšlí nad fungujícími a nefunkčními motivačními faktory. Text pochází z naší novinky Výběr z aktuálních školských témat 2/III.
více
Letní aktivity pro předškoláky - mravenci
V létě je spousta možností, co s dětmi dělat. Co se třeba poučit o zajímavém životě mravenců? Přinášíme Vám inspiraci na činnosti během posledních dnů školního roku z naší novinky „Čtyři roční období – LÉTO“.
vícePohádkové čarování jsme si dvakrát skvěle užívali
Druhý ročník Pohádkového čarování byl ukončen 12. června 2018 a s ním byla ukončena i celá výtvarná soutěž Pohádkové čarování s KuliFerdou. Pojďme si shrnout vše podstatné o soutěži.
víceNakladatelství Raabe rozdalo ceny vítězům Pohádkového čarování!
Druhý ročník výtvarné soutěže Pohádkové čarování s KuliFerdou byl oficiálně ukončen v úterý 12. června, kdy byly předány ceny vítězům v DDM Ulita na Praze 3.
více
Deset pravidel pro správný rozvoj řeči u předškoláků
Jak rozmluvit předškoláka? Deset pravidel přináší naše zbrusu nová publikace Činnosti k rozvoji řečových dovedností dětí v předškolním vzdělávání od Marty Kryčové. Přinášíme Vám je v novém článku!
více
Aktivity na Den dětí pro předškoláky i školáky
1. června slavíme Den dětí. Co s nimi v tento den podniknout? Inspirujte se v článku!
více
Roční období - aktivity ve školce
Práce v mateřské škole je náročná a vyžaduje mnoho inspirace. Ale kde ji brát? V našich článcích Vám pokaždé pár nápadů přinášíme. V tomto se můžete inspirovat aktivitami z publikace O jedné louži od Lucie Víchové!
více
Šikana učitele ze strany zaměstnavatele: jak se bránit?
V jednom z dřívějších článků jsme se věnovali šikaně pedagoga ze strany žáků a postupům, jak se proti ní bránit. V dnešním článku jsme se zaměřili na rovněž závažný nešvar na některých pracovištích - šikanu zaměstnance ze strany zaměstnavatele. Ukázka pochází z publikace Sebeobrana učitele.
více
Líný učitel: Co je to strategie win-win?
Další článek z Líného učitele od Roberta Čapka, tentokrát na téma strategie win-win. Už jste o ní slyšeli? Nebo ji již aplikujete? Přečtěte si náš nejnovější článek!
více