Školní třída se žákem s SVP - adaptace žáka s SVP v kolektivu
Mnoho zjistíme při práci v komunitním kruhu, třídnických hodinách i při méně formálních akcích (výlety, programy všeobecné primární prevence). Pomoci nám může i rozhovor s rodiči. K mapování vzájemných vztahů ve třídě, k odhalení sociálního klimatu můžeme využívat různých standardizovaných či nestandardizovaných sociometrických technik. Jedná se např. o dotazníky B-3 a B-4 Richarda Brauna, dotazník Klima třídy (KLIT) J. Laška či Hrabalův sociometrický ratingový dotazník (S-O-R-A-D).
Sociometrické techniky bývají i součástí programů selektivní prevence (někdy jsou nazývány i intervenčními programy), které mají za cíl zastavit a zmírnit nežádoucí projevy v interakcích mezi žáky a zajistit bezpečné prostředí pro každého jednotlivce v třídním kolektivu. V případě potřeby těchto programů se lze obracet na PPP (metodik prevence), školního psychologa či různé neziskové organizace. V některých krajích se jimi zabývají i pracovníci středisek výchovné péče.
Pro rychlou orientaci v sociálním klimatu (subjektivních pocitech) můžeme rovněž využívat škály. Položíme např. otázku: „Ve třídě, ve vztazích s ostatními se cítím…?“ A jako odpověď nabídneme škálu 1–5 (jako ve škole), přičemž je nutné vysvětlit obsah jednotlivých číslic: „1 – je to tu super, mám tu kamarády a nic bych neměnil, 2 – občas je tu nějaká chybička, ale je mi tu fajn, 3 – jak kdy, někdy mě tady někdo štve, protože se ke mně nechová dobře, nebo se nechová dobře k někomu jinému, 4 – necítím se zde dobře, protože mi někdo často nadává, posmívá se mi, pomlouvá mě, 5 – necítím se tu v bezpečí, někdo mi opakovaně ubližuje (i fyzicky – mlátí mě, kope, bere mi věci), nejradši bych šel do jiné třídy.“ Dá se povolit volba „mezi“, např. 3–4. Vyhodnotit výsledek můžeme tak, že čísla zprůměrujeme – mám zkušenost, že známka blížící se k trojce (případně nad 2,6) nesvědčí pro příliš dobré klima a „něco se děje“. Zajímat nás rovněž musí, kolikrát byla volena 4 či 5 (a komu se mohou dít nepříjemné věci). Nasnadě je potom iniciovat hlubší šetření (sociometrie) či začít pracovat se třídou v rámci selektivní primární prevence.
Ukázka z publikace Vztahy a nástrahy ve školní třídě Mgr. Zdenky Ženatové.